Jak pewnie każdy wie, wiele osób codziennie zadaje sobie pytanie ile kalorii ma dany produkt. Może nim być na przykład czekolada, bułka czy nawet jeden cukierek. Ile w takim razie łącznie powinniśmy spożywać kalorii, żeby schudnąć/ utrzymać wagę / przytyć? Postaram się wam wszystkim chociaż odrobinę wyjaśnić ten temat.
Na sam początek może wyjaśnię, czym tak naprawdę jest zapotrzebowanie kaloryczne...
Zapotrzebowanie kaloryczne to dzienne zapotrzebowanie naszego ciała na energię. W skrócie – ile kalorii musimy zjeść, żeby nasze ciało mogło normalnie pracować (oddychać, pompować krew, poruszać się, trawić i mieć energię na ćwiczenia).
A czym jest ta kaloria?
Kaloria jest jednostką, która pokazuje ile energii przyswaja nasz organizm po zjedzeniu jakiejś rzeczy. Czyli np. jeśli zjemy wafelka, który ma 200 kalorii, to przyswajamy 200 kalorii, które potem zostaną wykorzystane do podtrzymania naszych funkcji życiowych i aktywności. Proste? Chyba tak, prawda?
Każdy człowiek ma inne zapotrzebowanie. Dlatego właśnie diety układa się INDYWIDUALNIE! Dwie osoby o różnym stanie zdrowia, czy innej płci nie powinny stosować tego samego jadłospisu, ponieważ może to tylko przynieść szkody.
Zatem od czego zależy ilość kalorii, jaką powinniśmy spożywać danego dnia? Przede wszystki od: naszego wieku, wzrostu, wagi oraz naszej aktywności (czy trenujemy czy też nie).
Przedstawię teraz dwie wartości, jakie możemy wyliczyć.
Podstawowa Przemianę Materii (PPM) – najmniejsza ilość kalorii, którą możemy dostarczyć do naszego organizmu, by żyć i zapewnić sobie funkcjonowanie podstawowych funkcji życiowych.
Pod żadnym pozorem NIE WOLNO schodzić poniżej tej wartości!!!
Całkowita Przemiana Materii (CPM) – podstawowa przemiana materii oraz ilość energii, która jest ci potrzebna przy twoim trybie życia do prawidłowego funkcjonowania (czyli na przykład osoba, która waży tyle, co ja, ma taki sam wzrost i wiek może mieć takie same PPM, ale CPM będziemy miały kompletnie inne – bo, na przykład, tamta osoba w ogóle nie ćwiczy, a ja zasuwam na trening 6 razy w tygodniu).
I to właśnie CPM tak naprawdę jest nam potrzebne do tego, aby obliczyć ile kalorii należy jeść, żeby schudnąć, przytyć oraz po prostu utrzymywać wagę i być zdrowym.
JAK OBLICZYĆ SWOJE ZAPOTRZEBOWANIE?
Najlepiej skorzystać z wzoru Harrisa-Benedicta, który jest w miarę dokładny. Wiem, że wydaje się skomplikowany, ale jest bardzo prosty w użyciu. Przedstawiam wzór dla kobiety i mężczyzny :)
Dla mężczyzny:
66,47 + 13,7 x waga w kilogramach + 5,0 x wzrost w centymetrach – 6,76 x wiek
Dla kobiety :
PPM – 665,09 + (9,56 x waga w kilogramach) + (1,85 x wzrost w centymetrach) -(4,67 x wiek)
Obliczę to na przykładzie 20-letniej kobiety, która waży 50 kg i ma 160cm:
665,09 + (9,56 x 50 kg) + (1,85 x 160 cm) – (4,67 x 20 lat) = 665,09 + 478 + 296 – 93,4 = 1342,69 kcal
1342,69 kcal l – tyle wynosi podstawowa przemiana materii tej pani i poniżej tylu kalorii nie wolno jej schodzić w ciągu dnia. Przy takiej ilości kcal ta kobieta może tylko leżeć i nic nie robić... Jak dla mnie, nudne życie :D
Dlatego właśnie powinniśmy jeść tyle, ile wynosi CPM, a nie PPM.
Jak wyliczyć CPM? CPM to po prostu PPM x współczynnik aktywności fizycznej.
Czyli wzór na CPM:
CPM = PPM x współczynnik aktywności fizycznej
Współczynniki aktywności fizycznej:
2,2-2,4 – osoby trenujące wyczynowo (ciężkie, codzienne, długie treningi)
2,0 – osoby o dużej aktywności fizycznej (codzienne średnio oraz bardzo intensywne ćwiczenia po ok. 60 minut, ciężka praca fizyczna)
1,7 – 1,9 – osoby o umiarkowanej aktywności fizycznej (ćwiczenia 3-5 razy w tygodniu o małej lub średniej intensywności po max. 60 minut )
1,4-1,5 – osoby o małej aktywności fizycznej (praca biurowa, lekkie ćwiczenia raz na jakiś czas)
No to liczymy teraz dla mnie:
Moja podstawa przemiana materii 1363,84 kalorii, a mój współczynnik aktywności fizycznej to ok. 2,0 (ćwiczę intensywnie prawie codziennie po min. godzinę).
CPM przedstawionej wcześniej pani = 1342,69 x 1,4 = 1879,766 kcal
Włąśnie tyle ta kobieta powinna jeść, aby trzymać swoją wagę :)
UWAGA
Jeśli w jeden dzień zjecie więcej niż planowaliście, bądź mniej, to NIC SIĘ NIE STANIE! Nie popadajmy w paranoje. Każdy człowiek czasem sobie pozwala na mały grzeszek! ;D Jeśli zjecie w jeden dzień więcej, to nie róbcie na drugi dzień głodówki, bo to nie ma sensu... Wróćcie po prostu do normalnego zapotrzebowania i tyle ! ;) Proste, co nie?
ALE ILE MAM JEŚĆ W TAKIM, RAZIE SKORO CHCĘ SCHUDNĄĆ/ PRZYTYĆ?
Spotkałam się z wieloma opiniami na ten temat. Ale uważam, że najbardziej rozsądnym wyjściem będzie odjęcia ok 20% od zapotrzebowania kalorycznego, czyli tego ile jecie, żeby utrzymać wagę.
Dlaczego nie warto ucinać od razu 900 kcal lub nawet więcej? To bardzo proste... Nikt nie chce wyniszczyć swojego organizmu, a jeśli utniecie aż 900 kcal, to tak się stanie. Schudniecie, fakt, ale do pewnego momentu. Po jakimś czasie organizm przechodzi w tzw: "TRYB OSZCZĘDNOŚCIOWY... Magazynuje wszystko co zjadamy... Broni się, bo go głodzisz... Nie ma co... Potem chcesz wrócić do normalnej ilości i co? EFEKT JO-JO i +20 kg na wadze... NIE WOLNO TAK! Ucinamy 20% pamiętajcie!
Żeby przytyć:
Analogicznie do odchudzania: jeżeli chcemy przytyć, dodajemy do CPM ok. 20 % kalorii, czyli jemy. Waga powinna ruszyć do przodu. Jeżeli nie działa – po 4-5 tygodniach próbujemy dodawać 100-200 kalorii.
Co zrobić, kiedy osiągniemy cel?
W obu przypadkach wygląda to tak samo – wchodzimy na proces zwany stabilizacją. Najzdrowiej i najbezpieczniej (unikając efektu jojo) jest w przypadku odchudzania zwiększać co tydzień dawkę kalorii o 100-150 kcal. Natomiast w przypadku tycia – zmniejszać o ok. 100 kcal na tydzień. Taki sposób najczęściej pomaga w utrzymaniu wagi oraz uniknięcia efektu jojo. W obu przypadkach musimy znów wyliczyć CPM dla swojej aktualnej wagi i jeść mniej więcej tyle, ile on wynosi.
KALORIE TO NIE WSZYSTKO
Zaskoczyłam, tak? :D No więc to ile jemy, nie jest tak istotne, jak to co jemy... Przykładowo 300 kcal czekolady i 300 kcal owoców ma znaczenie... Warto jeść zdrowo. Jest tego wiele pozytywnych skutków, o których postaram się opowiedzieć za jakiś czas! :)
Tak jak w przypadku kalorii, tak i tutaj można obliczyć dokładnie ile gramów białek, węgli i tłuszczy powinniśmy sobie dostarczać... To również przedstawię w innym poście. ;)
Do zobaczenia :)